Autor Wiadomość
 Tytuł: Fale mózgowe
PostNapisane: Śr, 27 sie 2008, 10:33 
Implodator
Implodator
41% następnej rangi

Online: 24m 12s
Ludzie bez przerwy się piszą "a jak chce X to najlepszy jest pure Y?", więc postanowiłem napisać coś o pure dosach, falach mózgowych. Nawet nie obraziłbym się gdyby temat został przyklejony :roll:

Badania wskazały, że zarówno częstotliwość fal mózgowych jak i ich amplituda nie jest ściśle stała i ściśle zależy od czynności, jaką umysł wykonuje. Tak więc stan czuwania wzmaga częstotliwość potencjałów elektrycznych mózgu i zwiększa amplitudę fal. Zostały one podzielone na cztery zakresy (choć ostatnie badania wskazują również piąty zakres) i nazwane zostały kolejnymi literami alfabetu greckiego (w kolejności ich odkrywania): ALPHA, BETA, THETA, DELTA i GAMMA.
______________________________ _ _ _

*ALPHA - częstotliwość fal mózgowych od 7 do 14Hz

Gdy fale mózgowe obniżą się do poziomu nieznacznie niższego niż 10-14Hz, większość ludzi zapada w sen. Charakteryzuje on wewnętrzne poziomy aktywności umysłowej, spokój, odpoczynek, pozytywne myślenie, inspirację, twórczość, przyśpieszone gojenie, koncentrację, lepsze przyswajanie materiału, pamięć, percepcję pozazmysłową i inne fenomeny.
Towarzyszy przede wszystkim medytacji i lekkiemu snu. W tym stanie znajdujemy się zawsze na krótko przed zaśnięciem i zaraz po przebudzeniu, a także czasem w chwilach głębokiego zamyślenia lub skupienia. Mamy wtedy pełny dostęp do obydwu półkul mózgowych, co znacznie wspomaga wizualizację i wyobraźnię.

Fale alfa można zarejestrować głównie z okolicy potyliczno-ciemieniowej i charakteryzują się one zmienna amplitudą wynoszącą średnio około 50 mikrowoltów. Są wyrazem synchronizacji czynności wielu jednostek dendrytycznych i pojawiają się w stanie czuwania z relaksem. Występują zwykle przy zamkniętych oczach. Znikają one podczas wysiłku umysłowego, np. wykonywaniu działań matematycznych albo przy otwarciu oczu i zadziałaniu na nie światła. Blokowanie rytmu alfa jest wyrazem desynchronizacji aktywności bioelektrycznej zachodzącej pod wpływem koncentracji umysłowej lub stymulacji czuciowej.

*BETA - częstotliwość fal mózgowych od 14 do około 30Hz

Ten zakres charakteryzuje najzwyklejszy całkowity stan przytomności umysłu. Człowiek jest wtedy skupiony na świadomości zewnętrznej, odbiera bodźce z otoczenia za pomocą swoich pięciu zmysłów: wzroku, słuchu, smaku, dotyku i węchu. Czytając ten tekst znajdujesz się właśnie w tym stanie. W tym stanie przeżywamy wszystkie emocje (złość, gniew, strach, zdziwienie itp.)
Fale beta można zarejestrować z okolicy czuciowo-ruchowej (przednich okolic czaszki) a ich amplituda zwykle nie przekracza 20 mikrowoltów. Uważa się, że są one wyrazem desynchronizacji czynności bioelektrycznej kory mózgowej i nasilają się pod wpływem bodźców zewnętrznych (np. otwarcie oczu) powodujących blokadę rytmu alfa. Amplituda fal ulega obniżeniu pod wpływem bodźców kinestetycznych.

Zakres fal BETA dzieli się na: niskie Beta = >14 - 15Hz, średnie Beta = 15 - 18Hz i wysokie Beta powyżej 18Hz.

*GAMMA - częstotliwość fal mózgowych od 40 do 80-100Hz

Rytm gamma towarzyszy działaniu i funkcjom motorycznym; Ośrodki mózgowe biorące udział w wyobrażaniu ruchu komunikują się ze sobą na częstości 40 Hz w określonej kolejności, a potem dopiero pojawia się "błysk" aktywności gamma w ośrodku mózgowym zawiadującym wykonaniem ruchu.

*DELTA - częstotliwość fal mózgowych od około 0.5 do 4Hz

Jest to stan nieświadomości, który towarzyszy m.in. głębokiemu snu. Utrzymanie świadomości w tym stanie jest bardzo trudne i jak uważa wielu niemożliwe. Jednak są przesłanki, iż jest to możliwe i niesie za sobą fantastyczne rezultaty dla naszego ciała i umysłu. Poziomy te redukują wydzielanie kortyzolu, hormonu kory nadnerczy - odpowiadającemu za stres i starzenie się. Zwiększają poziom DHEA (przeciw starzeniu) oraz melatoniny (zmniejsza stopień starzenia się). Stany te powiązane są z "cudownym uzdrawianiem", "boską wiedzą"...

Fale detla w czasie snu występują niekiedy na przemian z wyładowaniami w kształcie wrzecion składających się z fal o częstotliwości 12 - 14 Hz (rytm alfa).

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 29 sie 2008, 11:24 
Chłonący
Chłonący
52% następnej rangi

Online: 0s
Promienie gamma służą do mutowania zwierząt na potwory i przemieniania Wybrańców na SuperBohaterów, wg kinematografii współczesnej. Coś w tym musi być! :twisted:

Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Pt, 29 sie 2008, 13:24 
Implodator
Implodator
41% następnej rangi

Tia. Dam edita i dopisze xD

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 10 wrz 2008, 19:04 
Chłonący
Chłonący
52% następnej rangi

Jakby ktoś był zorientowany trochę bardziej.. bo google i wikipedię też znam..

Od 6.30 do 7.30 zajmuje mi dojazd do szkoły samochodem z tatem. Chodzę do jednej z 2 najlepszych klas w liceum, które jest najlepszą szkołą (bądź na 2gim miejscu, zależy od pktu widzenia), więc poziom jest dość wysoki. I pytanie - który dose pobudzi mój umysł do twórczego myślenia, analizowania, pobudzi intuicję, pomoże w matematyce, fizyce, informatyce? ;D

Obrazek
Obrazek

Tytuł:
PostNapisane: Śr, 10 wrz 2008, 19:22 
Implodator
Implodator
41% następnej rangi

Może spróbuj TEN :roll:

PostNapisane: N, 07 gru 2008, 09:11 
Skryba
Skryba
80% następnej rangi

o lol nie wiedziałem ten dosik z marihuany pomaga w myśleniu :?
sorki ale się nie znam więc sie pytam ;)

PostNapisane: Śr, 10 gru 2008, 22:09 
Szukacz
Szukacz
60% następnej rangi

No ja też proponuje Maryśke bo naprawdę pomaga:D:D

PostNapisane: Pt, 28 maja 2010, 12:32 
Entuzjasta
Entuzjasta
36% następnej rangi

zadziala pod warumkiem ze nie jestes chory bo to zakloca pewne procesy i nie nastawiasz sie za ostro na efekty..rozluznij sie nawet podejdz sceptycznie niezle sie zdziwisz ale nie zamykaj umyslu
Powinno sie sluchac w ciszy i spokoju i nic nie robic.mi pomaga zamykanie oczu
Zdziwilam sie ze istanieje calkiem legalnie program ktory stymuluje i daje doznania i to az takie
Teraz ciekawi mnie ten temat czmu jak i dlaczego?
Czy moze to kiedys zaszkodzic?
odradzalabym to nacpanym nawalonym i psychicznym

PostNapisane: Pn, 31 maja 2010, 06:50 
Adept
Adept
0% następnej rangi

Shira10121985 napisał(a):
Teraz ciekawi mnie ten temat czmu jak i dlaczego?
Czy moze to kiedys zaszkodzic?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na forum, wystarczy poszukać :)

PostNapisane: Pn, 31 maja 2010, 13:17 
Entuzjasta
Entuzjasta
36% następnej rangi

sorry nie chcialo mi sie szukac..zaraz poszukam
choc powiem ze mi to juz nic nie zaszkodzi :P

PostNapisane: Pt, 23 gru 2016, 19:35 
Podsiąknięty
Podsiąknięty
32% następnej rangi

Online: 2d 9h 24m 14s
a ja słyszałem kiedyś o falach epsilon tylko nie pamiętam gdzie 8)
co do fal alfę betę gammę i thetę można osiągnąć świadomie(chociaż niektórzy nie wierzą ze thetę można osiągnąć świadomie-ale to możliwe)delta?to mistyka, mi się udaję osiągnąć fale alfa theta delta gamma i beta świadomie(na zawołanie)