Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: Pt, 24 sie 2007, 22:18 
Offline
Pytacz
Pytacz
60% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.08.23
Posty: 13
Online: 0s
Czym jest joga? długo by się rozpisywać. Krótko mówiąc jest to filozofia życia połączona z praktykami fizycznymi, medytacyjnymi, dźwiękowymi oraz drogą karmy. Tutaj skupie się na kwestii medytacynej;]

Od czego trzeba zacząć? A mianowicie sprawa najprostsza, czyli miejsce naszego treningu, jak ktoś mieszka na odludziu lub ma prawdziwy spokój to może nawet w domku, jeżeli zaś nie to trzeba się na owe odludzie wybrać i wziąć ze sobą kalimatę lub kocyk.
Sprawa druga: pozycja, jeżeli ktoś umie to kwiat lotosu, jak nie to siedzimy po turecku, a jak ktoś się doprowadził do takiego stanu, że nie usiedzi 30 min prosto to pozostaje mu się położyć na prostej powierzchni(bez poduszki)/w przypadku postaw siedzących ręce kładziemy na kolanach i łączymy kciuk, wskazujący i serdeczny w dzióbek;] Dlaczego? sprawa jest prosta: w dłoni znajdują się zakończenia kanałów energetycznych, tzw. meridany dlatego zamykamy obieg w celu wykorzystania energii.

Co ćwiczyć na początku?Zaczniemy od zmiany sposobu oddychania na prawidłowy, czyli pasywny jak najdłuższy wdech a dynamiczny krótki wydech. Na początku wćwiczyć sobie wdech na 1s wydech 2s, potem zwiększamy do 2/4 oraz dalej;] Idźmy dalej jak już przez jakieś 15 minut tak sobie pooddychamy to można dodatkowo poćwiczyć mięśnie brzucha, wdech>>wstrzymujemy powietrze>>wciągamy i wypinamy brzuch na początek 5 razy>>wydech. Ćwiczenia oddechowe mają za cel doprowadzić do opanowania pranajamy. Pranajama jest to regularność i świadomość oddechu poprzez koncentracji umysłu na nim. Prana to samoenergetyzująca się siła która podtrzymuje przy życiu cały wszechświat jak i każde stworzenie. Prana i czitta(świadomość) ściśle współdziałają. Tam gdzie jest jedna tam zacznie gromadzić się druga, daltego kontrolowanie oddechu prowadzi do uspokojenia myśli;]
Zaś drugi człon, ajama oznacza regulację, kontrolę.Oddechu obserwujemy zwracając uwagę na miejsce (desia), czyli klatkę piersiową, długość oddechu (kala) i precyzję (samkhja). Wyróżniamy dwa rodzaje zatrzymania w pranajamie czyli przed i po wydechu. wg. uznania obierammy któryś i teraz nasz cykl oddechowy wygląda 2s wdech zatrzymanie 4 s wydech. Ćwiczenia oddechowe wykonujemy wcześnie rano. Popełniłem błąd, że zacząłem właśnie od oddechu ponieważ jest to odrazu żucanie się na głęboką wodę. Wcześniej powinno opanować się assany i ich układy i przed ćwiczeniami pranajamy powinno się najpierw przez około 15 min ćwiczyć assany.

Jestem już troszkę zmęczony, na dzisiaj to tyle i to tak informacyjnie, ćwiczenia bez przygotowania nie dadzą właściwego efektu bez przygotowania. To tylko zapowiedź tego co jeśli będą chętni opisze na tym forum. Może się wydawadź bezsensem niemożność trenowania oddechu bez ćwiczenia postaw, ale to tylko złudzenie ponieważ nie przedstawiłem podwalin filozoficznych ćwiczeń pranajamy.


Ostatnio edytowano Pn, 27 sie 2007, 13:50 przez xadero, łącznie edytowano 1 raz

Góra
 


PostNapisane: So, 25 sie 2007, 09:58 
Offline
Pytacz
Pytacz
60% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.08.23
Posty: 13
Online: 0s
W Śrimad Bhagawatam jest pewna opowieść. Mówi ona o ubijaniu oceanu, dzięki czemu otrzymano "nektar nieśmiertelności".Z racji, że długo by pisać posłużyłem się googlami więc wklejam tekst i źródło:

W Śrimad Bhagawatam znajduje się opowieść o tym, jak dzięki ubijaniu oceanu uzyskano "nektar nieśmiertelności". Historia ta, jak będzie można zrozumieć z wplecionych wyjaśnień, symbolizuje to, co zachodzi w ludzkim ciele w trakcie praktyki pranajamy.

Aniołowie (dewy) zaniepokojeni rosnącą mocą demonów (asiury), obawiając się, że zło zdominuje dobro, zwrócili się po pomoc do Bogów Śiwy, Brahmy i Indry, a ci z kolei do Boga Wisznu - obrońcy Wszechświata.

Wisznu zasugerował ubijanie oceanu, w celu wydobycia ukrytego w nim nektaru nieśmiertelności (amrita). Doradził aniołom, aby porozmawiały z demonami o działaniu nektaru i przekonały ich do wspólnego ubijania oceanu. On natomiast uczyni resztę.

Aniołowie i demony postanowiły, że użyją Góry Meru jako narzędzia do ubijania, a Boga Adisieszę - węża będącego łożem Wisznu - jako liny do obkręcania góry.

Zebrano rośliny, pnącza, rozmaite trawy oraz zioła i wrzucono do oceanu jako surowce, które będzie można ubijać, aby wyprodukować nektar życia.

Według ajurwedy - tradycyjnej medycyny indyjskiej - ciało składa się z siedmiu składników (dhatus) oraz trzech przenikających płynów organicznych (dosas). Tych siedem składników tworzy ciało. Są nimi: mlecz (rasa), krew (rakta), mięśnie (mamsa), tłuszcz (meda), kości (asthi), szpik (madżdża), nasienie(siukra). Zapewniają odporność ciała na infekcje i choroby. Ubija się je wspólnie w trakcie pranajamy, aby wytworzyć nektar życia.

Góra Meru symbolizuje kręgosłup i działa jak tłuczek do ubijania oddechu w celu wytworzenia energii. Bóg Adisiesza symbolizuje suszumnę - jest to lina, która porusza lub kontroluje kręgosłup podczas oddychania. Głowa i ogon Adisieszy symbolizują kanały energetyczne pingala i ida nadi lub wznoszący i opadający ruch wdechu oraz wydechu.

W zachodniej terminologii medycznej ida odpowiada parasympatycznemu systemowi nerwowemu, pingala - sympatycznemu systemowi nerwowemu, natomiast suszumna - centralnemu systemowi nerwowemu. Tak jak używano Adisieszy jako liny do ubijania, tak wdech i wydech są dwoma końcami centralnego systemu nerwowego - prętem, który ubija, aby wytworzyć energię, którą później magazynuje się w siedmiu komnatach kręgosłupa (czakr). Wdech i wydech ubijają wspólnie, aby wytworzyć energię witalną, znaną jako prana. Ale wróćmy do naszej opowieści. Gdy ubijanie się zaczęło, Góra Meru zapadła się głęboko w oceanie. Wisznu wcielił się w Żółwia (kurma), wpełzł pod górę i podniósł ją z dna oceanu, tak aby mogła unosić się i można było kontynuować ubijanie. W wyniku ubijania wyłoniły się liczne klejnoty, a ostatnim, który wynurzył się z oceanu, był nektar nieśmiertelności (amrita).

Dusza (purusza) symbolizuje Wisznu, a ciało naturę (prakriti). Ciało staje się fontanną dla tworzenia, a Pan ciała jest tego siłą stwórczą. Atman działa jak żółw, podnoszący i utrzymujący przeponę uniesioną do góry, pozwalając oddechowi wejść w kontakt z wewnętrznymi elementami ciała (ziemia, woda, ogień, powietrze i eter) oraz jego siedmioma składnikami (mlecz, krew, mięśnie, tłuszcz, kości, szpik, nasienie), a także z dziesięcioma rodzajami energii życiowej: prana, apana, samana, udana, wjana, naga, kurma, krikara, dewadatta i dhanamdżaja.

W wyniku kontaktu tych siedmiu składników i dziesięciu energii życiowych oraz z pomocą widza, kręgosłupa i oddechu, wytwarza się w ciele eliksir siły życiowej. Ta prana jest obecnie znana jako bioenergia. Jako że prana jest samoenergetyzującą siłą, dzięki procesowi pranajamy, wytwarza więcej mocy.)

Pierwszą rzeczą jaka wypłynęła z oceanu była trucizna zwana halahala. Połknął ją Śiwa, który jako jedyny był w stanie ją wchłonąć. Halahala symbolizuje usuwanie toksyn w trakcie wydechu.

Surowcem do wytwarzania eliksiru życia jest pięć podstawowych elementów. Ziemia jest podstawą do wytwarzania, a eter rozprowadza energię. Powietrze jest aktywne w procesie wdychania i wydychania. Miesza to i łączy elementy wody oraz ognia, które z natury są sobie przeciwstawne, w wyniku czego powstaje energia elektryczna znana jako siła życiowa. W sanskrycie nosi ona nazwę odżas - duchowy blask.

Wytwarzanie i rozprowadzanie prany w ludzkim ciele można porównać do produkowania i działania energii elektrycznej. Stojąca woda jest bez energii. Woda płynąca ma dynamiczną, dającą życie energię. Woda płynąca z minimalną siłą nie jest w stanie wytworzyć elektryczności. Dzięki zbudowaniu zbiornika, woda spada na turbiny, które wirują z prędkością i siłą, która wytwarza energię. Energia spadającej wody lub pary pod ciśnieniem porusza turbinami wewnątrz pola magnetycznego, aby wytworzyć prąd. Moc jest wzmacniana lub zmniejszana przez transformatory, które regulują napięcie lub przepływ. Następnie jest ona przesyłana kablami, aby oświetlać miasta i poruszać maszyny. Prana jest jak spadająca woda lub para pod ciśnieniem. Obszar gardła jest polem magnetycznym. Praktyka pranajamy działa tak jak obracanie turbiny i przesyła pobraną energię do najodleglejszych komórek płuc, aby wytwarzały energię. Energia jest magazynowana w czakrach, które są umiejscowione w kręgosłupie i działają jak transformatory. Energia wytworzona w gardle jest jak elektryczność. Jest ona przesyłana przez czakry w górę lub w dół i jest rozprowadzana po całym ciele liniami przesyłowymi systemu krążenia i nerwowego.

Jogini odkryli pranajamę, aby w pełni wykorzystać tą pobieraną energię tak, aby mogła ona utrzymywać w optymalnej sprawności i harmoni cały organizm człowieka, na który składają się systemy: oddechowy, krążenia, nerwowy, trawienny, wydalania i rozrodczy.

W pranajamie błona membran śluzowych nozdrzy filtruje i oczyszcza oddech wchodzący podczas wdechu. Wydech daje systemowi wystarczającą ilość czasu, aby wchłonąć pobraną energię tak, aby oddech mógł zmieszać się z krwią. Ta oczyszczona krew, pełna substancji chemicznych i hormonów nosi nazwę "element pełen klejnotów" lub klejnot krwi (ratna purita dhatu).

Pełne wykorzystanie tej absorbcji i re-absorbcji energii umożliwi przeżycie stu lat w doskonałym zdrowiu fizycznym, z jasnym umysłem i równowagą ducha. Oto dlaczego uważa się praktykę pranajamy za wielką naukę i sztukę.

Źródło: http://jogaszkola.republika.pl/poradnik/d8/L08s10.html
Tomasz Lis "Sadhana czyli droga wewnętrznego poznania"
Dla chętnych poznania całej te drogi polecam tą książkę ponieważ została złożona w oparciu o bardzo konkretne źródła.

[/url]


Góra
 


 Tytuł:
PostNapisane: So, 01 wrz 2007, 14:57 
Offline
Obyty
Obyty
2% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.08.01
Posty: 602
Online: 0s
Nie pisz post pod postem, uzywaj opcji edytuj.


Góra
 


 Tytuł:
PostNapisane: So, 01 wrz 2007, 23:24 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika
 AIM  Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.06.19
Posty: 1272
Lokalizacja: Sosnowiec
Online: 12d 45m 47s
Joga to nie tylko wyginanie. wyginanie to hatha joga, sa jeszcze inne rodzaje jogi: metytacyjna, duchowa, krolewska itp. Ja na razie mam opanowane sporo wygibusow, medytacje na mantrze "om" itp.

_________________
Obrazek

"Jeśli w ogóle istnieje Bóg, to przy tworzeniu świata nie miał zbyt dużo do roboty" - Stephen Hawking


Góra
 


 Tytuł:
PostNapisane: Cz, 01 maja 2008, 21:23 
Offline
Nowy
Nowy
0% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2008.05.01
Posty: 2
Lokalizacja: Białystok
Online: 0s
jak mam znaleźć tą książkę " Sadhana czyli droga wewnętrznego poznania" T. Lisa?? Nie mogę jej nigdzie dostać...


Góra
 


 Tytuł:
PostNapisane: Pt, 02 maja 2008, 07:18 
Offline
Uzależniony
Uzależniony
54% następnej rangi
Avatar użytkownika
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.11.03
Posty: 227
Online: 0s
Może tutaj.


Góra
 


PostNapisane: Pn, 30 paź 2017, 12:44 
Offline
Podsiąknięty
Podsiąknięty
32% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2016.12.17
Posty: 366
Lokalizacja: Strefa Zimna
Online: 2d 9h 24m 14s
joga jest spoko np.lotos :)
ale to mit że czym dłużej tym lepiej czemu?spróbujcie być w lotosie z zamkniętymi oczami i z bosymi stopami dłużej niż 15 20 minut życzę powodzenia :twisted:
samadhi jest pożądane i to ostateczny skutek jogi i lotosu
co do gibkości lotos na pewno pomaga .

_________________
Polska mistrzem świata Rosja 2018 .


Góra
 


PostNapisane: N, 07 sty 2018, 07:18 
Offline
Podsiąknięty
Podsiąknięty
32% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2016.12.17
Posty: 366
Lokalizacja: Strefa Zimna
Online: 2d 9h 24m 14s
podobno na Dalekim Wschodzie joga jest bardzo popularna.

_________________
Polska mistrzem świata Rosja 2018 .


Góra
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 

 Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi 
Dlaczego nie mamy LD? (Dział: Lucid Dream)

Ush

36

Żyć a nie jeść i nie pić? (Dział: Pozostałe)

lol22

22

Dlaczego nie działa? (Dział: Pomoc)

Admin

117

TO DO GOSCI NIE ZALOGOWANYCH (Dział: Dyskusje)

Avaxonek

0

idoser na mnie nie działa.... (Dział: Rozmowy)

cipisek2

2Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gościStrefa czasowa: UTC + 1 Engine by phpBB, © Copyrights by i-doser.pl
Forum chronione jest prawem autorskim. Kopiowanie, badź rozpowszechnianie materiałów na nim zamieszczonych lub ich części bez upoważnienia bądź podania źródła pochodzenia informacji jest zabronione.
Treści znajdujące się na stronie służą celom informacyjnym oraz edukacyjnym. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za materiały zamieszczane przez użytkowników. Administracja serwisu nie czerpie korzyści materialnych z tytułu prowadzenia serwisu.