Autor Wiadomość
PostNapisane: Śr, 25 kwi 2012, 20:16 
Duch
Duch
60% następnej rangi

Online: 5d 12h 40m 47s
Siemka! Wrzucę tutaj dzisiaj moją recenzję (P.D. z polskiego) i jutro charakterystykę, bo chcę się komuś pochwalić :D
Byłbym wdzięczny za jakieś korekty ;)

Recenzja adaptacji filmowej ,,Zemsty” w wykonaniu A. Wajdy
Po przeczytaniu lektury Aleksandra Fredry obejrzałem w domu jej adaptacje o takim samym tytule. „Zemsta” została wyreżyserowana w przez najbardziej znanego i cenionego polskiego reżysera- Andrzeja Wajdę. W 2000 r. otrzymał on najwyższe filmowe wyróżnienie – Oskara za całokształt twórczości. Premiera „Zemsty” odbyła się 4 października 2002 r. Film zyskał uznanie krytyków jak i również publiczności. Budżet filmu wynosił ok. 10 000 000 zł, co jak na polską produkcję jest niebagatelną kwotą. Twórcą muzyki jest Wojciech Kilar, kompozytor utworów do filmów nie tylko polskich, ale także zagranicznych. Pan Kilar także niejednokrotnie debiutował na przeróżnych konkursach muzyki poważnej oraz zyskał uznanie jako bardzo uzdolniony pianista. Scenografią zajęli się Tadeusz Kosarewicz (zdobywca nagrody ,,Orła” za najlepszą scenografię w 2008 r.) i Magdalena Dipont (także zdobywczyni ,,Orła” w 2009 r.). Zaskakującym dla widzów pomysłem okazała się zimowa sceneria, w której rozgrywała się „Zemsta”. Śnieg dość skutecznie pomógł zatuszować fakt, że zdjęcia kręcono na ruinach zamku w Ogrodzieńcu na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Dla potrzeb filmu zbudowano elementy rekonstrukcyjne, dzięki czemu ruiny przekształciły się w miejsce które nadaje się do zamieszkania przez głównych bohaterów. Wielkie uznanie należy się wyżej wymienionym twórcom scenografii i dekoratorom wnętrz. Obsada filmu była iście gwiazdorska, choć według mnie potencjał niektórych aktorów nie został w pełni wykorzystany poprzez obsadzenie ich w drugoplanowych i mało znaczących rolach. W rolę cześnika Macieja Raptusiewicza wcielił się Janusz Gajos, a jego przeciwnika , Rejenta Milczka, zagrał Andrzej Seweryn, do którego ta rola bardzo pasowała. Syn Rejenta- Wacław został bardzo umiejętnie zagrany przez Rafała Królikowskiego a w roli jego narzeczonej Klary została obsadzona utalentowana aktorka Agata Buzek. W postać Anny Podstoliny wcieliła się doświadczona Katarzyna Figura. W mniej znaczące, drugoplanowe role wcielili się aktorzy, których wielkie możliwości nie zostały wykorzystane. Kucharza Cześnika- Perełkę zagrał Cezary Żak, a jednego ze sług Raptusiewicza- Daniel Olbrychski.
Fabuła filmu dzieli się na dwa główne wątki. Pierwszy opowiada o sąsiedzkiej waśni pomiędzy dwoma współwłaścicielami zamku- Cześnikiem Raptusiewiczem i Rejentem Milczkiem, natomiast drugi skupia się na niemożliwej z powodu kłótni opiekunów miłości Wacława- syna Milczka, oraz Klary, która znajduje się pod opieką Cześnika. W filmie występują także wątki poboczne, którymi na przykład są: wątek Papkina, Podstoliny i murarzy. Pod koniec filmu wszystkie ważniejsze wątki są bardzo zręcznie splatane w jedną całość, czyli szczęśliwe zakończenie.
Dla mnie zimowa scenografia była niemałym zaskoczeniem, lecz mimo wszystko podobała mi się. Spodziewałem się raczej wiosny lub lata, lecz obiektywnie patrząc zimowa scenografia ułatwiła twórcom wiele aspektów pracy w ruinach. Pomieszczenia wyglądały jaby były autentycznie wyjęte z XIX wieku. Muzyka była genialnie skomponowana i bardzo dobrze dostosowywała się do wydarzeń na ekranie. Kostiumy pasowały do epoki i ich szczególne cechy dodawały bohaterom komizmu. Moim skromnym zdaniem obsada była wybrana odpowiednio do postaci, ale potencjał Cezarego Żaka i Daniela Olbrychskiego nie został wykorzystany.
Film był zgodny z książką w prawie każdym wersie i słowie. Adaptacja była jak najbardziej wierna oryginałowi Aleksandra Fredry. Film mi się podobał, ale liczne drobne niedociągnięcia dyskwalifikują go jak film wybitny. Warto go obejrzeć ze względu na zgodność z książką, ale raczej tylko ze względu na to.

PostNapisane: Śr, 25 kwi 2012, 22:19 
Moderator
Moderator

Online: 11d 22h 42m 31s
fragmenty wyszukuj ctrl f

"zatuszować fakt, że zdjęcia kręcono"
imo bardziej pasowałoby: zatuszować fakt, iż zdjęcia kręcono

"Dla potrzeb filmu"
Na potrzeby filmu

"w miejsce które nadaje"
,

" Rafała Królikowskiego a w roli jego narzeczonej"
, przed a

"Dla mnie zimowa scenografia była niemałym zaskoczeniem, lecz mimo wszystko podobała mi się."
'mnie' i 'mi' w 1 zdaniu to powtórzenie i jest trochę oczojebne :d może tak:
"Zimowa scenografia była niezwykle zaskakująca, lecz mimo wszystko spodobała mi się."

Spodziewałem się raczej wiosny lub lata, lecz obiektywnie patrząc zimowa scenografia ułatwiła twórcom wiele aspektów pracy w ruinach.
po 'patrząc' przecinek

jaby były
literówka, ale w ogóle bym przebudował to zdanie, bo dziwnie brzmi

"Kostiumy pasowały do epoki i ich szczególne cechy dodawały bohaterom komizmu."
zamiast 'i' napisz ',a'

Moim skromnym zdaniem obsada była wybrana odpowiednio do postaci, ale potencjał Cezarego Żaka i Daniela Olbrychskiego nie został wykorzystany.
o tym już pisałeś wcześniej ;p

"Film był zgodny z książką w prawie każdym wersie i słowie. Adaptacja była jak najbardziej wierna oryginałowi Aleksandra Fredry."
Masło maślane, lanie wody i 2x był/była. Przerób to jakoś :P

"dyskwalifikują go jak film wybitny."
jako nie jak (ale to zapewne literówka :-) )

Jeśli masz zamiar to drukować, to przed i po każdej pauzie ma być spacja (chyba, że to łącznik w wyrazie - wtedy nie;p). Ponadto na końcu wersów nie zostawiaj spójników, krótkich zaimków, przyimków, wyrazu "nie" itp, bo to jest błąd. Przenosi się je shift+ctrl+enter do nast. wiersza (twarda spacja xd).

pozdro :ok:

PostNapisane: Śr, 25 kwi 2012, 23:17 
Duch
Duch
60% następnej rangi

Dzięki wielkie, na pewno skorzystam ale 3/4 błędów ktore tu wypisales pochodzą z ctrl+c ctrl+v- niektóre zadania kopiowalem po prostu z neta, ale tylko z 7 ;) Jeszcze raz dzięki :D

PostNapisane: Cz, 26 kwi 2012, 15:04 
Podsiąknięty
Podsiąknięty
50% następnej rangi

Online: 13d 7h 37m 17s
Moja metoda z dawnych lat - jak coś kopiujesz z neta, przepisz to swoimi słowami. Uwierz mi, że są nauczyciele wpisujący losowe zdania w google i sporo takich, którzy przeglądają prace dostępne na sieci. Weź każde zdanie i przepisz go w nowej formie, używając bogatszego słownictwa i nadając mu jednakowy styl.

Przykład

"Kostiumy pasowały do epoki i ich szczególne cechy dodawały bohaterom komizmu"
"Kostiumy wykonane były zgodnie z historycznymi realiami, a ich cechy szczególne akcentowały komiczny aspekt roli bohaterów".

Największą zaletą tego postępowania jest fakt, że nie kopiujesz bezmyślnie tekstu ale go również przeczytasz i PRZETWORZYSZ co poprawia zapamiętywanie kilkukrotnie w stosunku to standardowego przeczytania lub przepisania. Dzięki temu będziesz mógł również referować je z głowy bez większego wczytywania się w tekst :)

I taki mały apel do wszystkich refereciarzy/uczniów/maturzystów: starajcie się ładnie akcentować i podkreślać czytaną wypowiedź, a nie czytać wszystko jak leci jednym ciągiem czy uczyć się fragmentów na pamięć. Czasem możecie dodać między słowami własne spostrzeżenia. Wygląda to niebywale autentycznie i ładne oceny murowane :)

PostNapisane: Cz, 26 kwi 2012, 19:13 
Duch
Duch
60% następnej rangi

Ja tak robię :)
Wyżej wymienione zdanie jest już przetworzone z jakiegoś kiepściutkiego :)
EDIT. Zapomniałem podziękować. Dwie piąteczki :D