Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Świadomy sen
PostNapisane: Cz, 10 maja 2007, 10:25 
Offline
Administrator
Administrator
Avatar użytkownika
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2007.04.15
Posty: 1206
Online: 31d 23h 32m 43s
Świadomy sen
(ang. Lucid Dream lub jako akronim LD), jest to sen, w którym śniący zdaje sobie sprawę, iż śni. Klarowność myślenia, dostęp do wspomnień z jawy oraz stopień kontroli treści snu może być bardzo różny. Inne nazwy na świadomy sen to sen jasny, sen przejrzysty, sen wiedzy.

Świadome sny mogą być wykorzystane w zwalczaniu koszmarów, jako narzędzie poznania swojej psyche lub gwoli rozrywki. W snach, gdzie śniący posiada odpowiednio wysoki poziom kontroli nad treścią marzenia sennego, można odwiedzić dalekie miejsca (nawet inny koniec galaktyki), spotkać kogoś czy sprawdzić się w sytuacji trudnej do uzyskana ("repetycja życia"), lub robić coś co jest po prostu niemożliwe w rzeczywistości (np. latać, przechodzić przez przedmioty).

Spontaniczne i chwilowe uzyskanie stanu świadomego snu może nastąpić bez szczególnego wysiłku, jest jednak zjawiskiem stosunkowo rzadkim. Szacuje się, że 20% populacji miało przynajmniej raz w życiu świadomy sen. Spontaniczny świadomy sen zdarza się dzieciom do około 10 roku życia, sprzyja mu też popołudniowa drzemka i wczesne położenie się spać wieczorem(Im dłużej mózg tworzy sny w stanie REM, tym więcej czasu na zdanie sobie sprawy z tego ,że się śni). Czasem samo czytanie czy rozmowa o tym zjawisku indukuje świadomy sen. Wiele technik medytacyjnych kładący nacisk na rozwój wewnętrzny wspomina o możliwości utrzymania świadomości także we śnie.

Zazwyczaj o świadomych snach rozmawia się w kontekście wywołanej celowo świadomości. Dzięki specjalnym technikom osoba w pewnym momencie snu orientuje się, że otaczająca rzeczywistość jest wyimaginowana. Towarzyszy temu zazwyczaj niezwykły szok (niegroźny), który zazwyczaj prowadzi do przebudzenia się lub fałszywej pobudki.

Zagadnienie świadomego snu poruszone było także w kinematografii: Otwórz oczy (i amerykański remake Vanilla Sky), animowany film Waking Life, jednakże w filmach tych ma on nieco inne znaczenie, niż tradycyjnie rozumiany świadomy sen. Zaś tematykę zwykłego snu można zobaczyć między innymi w kultowym filmie młodzieżowym Donnie Darko oraz w filmie w reżyserii Davida Lyncha - Zagubiona autostrada.


Zjawiska związane ze świadomym śnieniem

Paraliż senny

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia. Jest to pewnego rodzaju klatka, nakładana przez mózg na ciało podczas snu. Powoduje on, że gdy w śnie np. biegniemy, nie wykonujemy ruchów w rzeczywistości. Gdy zasypiamy, nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności - rozpoczyna się on, gdy mózg jest pewien, że straciliśmy świadomość. Jeżeli natomiast zachowamy świadomość podczas zasypiania, i dotrwamy wystarczająco długo, aby w niego wejść, możliwe są halucynacje. Od kolorów i prostych kształtów do osób i miejsc. Osoby mające długotrwałe problemy z zasypianiem, mogą niechcący wejść w ten stan.

Paraliż senny jest najczęściej bardzo nieprzyjemny. Występuje uczucie duszenia się i czasami czyjejś obecności. Paraliż senny był źródłem wielu przesądów, nazywano go dusiołkiem, zmorą senną itp.

Paraliż senny nie obejmuje nerwów kontrolujących ruchy gałek ocznych, dlatego w czasie marzeń sennych takie ruchy występują. Jest to sposób na stwierdzenie, czy dana osoba śni. Fazę snu, w której występują ruchy gałek ocznych nazwano REM (Rapid Eye Movement).

Fałszywe przebudzenia

Zjawisko związane blisko ze świadomym snem. Szok, który powstaje w momencie uzyskania świadomości, oraz początkowy brak kontroli powodują, że człowiek budzi się. Otwiera oczy, rozgląda po pokoju, czasem zaczyna swoje poranne czynności. Po chwili orientuje się, że to wszystko wciąż jest snem - bardzo rzeczywistym snem. Prawdziwe przebudzenie następuje na ogół kilka chwil później. Niektórzy wykorzystują celowo fałszywe przebudzenia, jako technikę stabilizacji świadomego snu.


Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiadomy_sen

żródło: Wikipedia


Góra
 


PostNapisane: Wt, 16 wrz 2008, 20:35 
Offline
Szukacz
Szukacz
0% następnej rangi
 ICQ  Zobacz profil

Dołączył(a): 2008.09.16
Posty: 15
Lokalizacja: Brzeg
Online: 0s
hmm ja dosyć często miewam ten "Świadomy sen". Często śni mi się coś np. że jestem hmm powiedzmy w szkole i dostaję banię lub coś takiego. I wtedy w jednej chwili uświadamiam sobie że te fakty które są obok mnie nie współgrają i że to jest najwyraźniej sen. Początek tego zazwyczaj zaczyna się koszmarem ale gdy uświadomię sobie we śnie że to sen to dalsza część już zazwyczaj robi się przyjemna.

_________________
habalaba habla habla


Góra
 


PostNapisane: N, 26 lis 2017, 07:19 
Offline
Podsiąknięty
Podsiąknięty
32% następnej rangi
 Zobacz profil

Dołączył(a): 2016.12.17
Posty: 366
Lokalizacja: Strefa Zimna
Online: 2d 9h 24m 14s
eldeki są super :)

_________________
Polska mistrzem świata Rosja 2018 .


Góra
 


Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 

 Podobne tematy   Autor   Odpowiedzi 
Pierwszy Świadomy Sen!!! (Dział: Lucid Dream)

TsunadeFan

5

czym jest prawdziwa medytacja?albo świadomy sen? (Dział: Inne)

Gruzol

0

Świadomy sen Kurs - dla początkujących !!!!! (Dział: Lucid Dream)

zajac465

4

Świadomy sen (Dział: Lucid Dream)

Con4ter

3

DOBRA NUTA NA ŚWIADOMY SEN I OOBE (Dział: Lucid Dream)

zajac465

5Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gościcron
Strefa czasowa: UTC + 1 Engine by phpBB, © Copyrights by i-doser.pl
Forum chronione jest prawem autorskim. Kopiowanie, badź rozpowszechnianie materiałów na nim zamieszczonych lub ich części bez upoważnienia bądź podania źródła pochodzenia informacji jest zabronione.
Treści znajdujące się na stronie służą celom informacyjnym oraz edukacyjnym. Administracja nie ponosi odpowiedzialności za materiały zamieszczane przez użytkowników. Administracja serwisu nie czerpie korzyści materialnych z tytułu prowadzenia serwisu.