Autor Wiadomość
PostNapisane: Pn, 15 mar 2010, 00:46 
Adept
Adept
4% następnej rangi

Online: 2m 59s
Witajta ludziska.
Postaram się jak najzwięźlej opisać temat: "Pasmo przenoszenia", jednakże jak najprecyzyjniej. A moja ochota wynika z tego, że zdecydowanie za dużo ludzi się o to pyta.

1) Pasmo przenoszenia ma związek z charakterystyką częstotliwościową przetworników elektro-akustycznych, potocznie nazywanych głośnikami. Mianowicie to pasmo określa dolną i górną granicę częstotliwości dla określonego natężenia dźwięku jaką głośnik jest w stanie wytworzyć. Wytłuściłem to słowo, gdyż istnieją pewne normy których producenci powinni się trzymać podając specyfikacje produktu. Chyba nie muszę tłumaczyć czemu to słowo podkreśliłem? ...

Przykład
Mamy słuchawki:
Kod:
[i]Model1[/i]
16-22000 Hz [-10dB]
50-18000 Hz [-3dB]
i mamy [i]Model2[/i]
20-20000 Hz [-3dB]

mając te dane wnioskujemy, że Model2 jest lepszy

Mając to:
Kod:
[i]Model1[/i]
16-22000 Hz
[i]Model2[/i]
20-20000 Hz

sądzilibyśmy inaczej.

Kod:
Wstawka techniczna:
Spadek natężenia o 3 dB jest równoważny 70% głośności
Spadek natężenia o 10 dB jest równoważny 31% głośności
2 lata temu sprawdziłem wszystkie dragi wtedy dostępne: najniższą częstotliwość z jaką membrana musiała drgać to minimum 85Hz
dobre słuchawki (do i-dosera) powinny od tej granicy nie zwiększać ani nie zmniejszać natężenia... niestety rezonans i różna impedancja dla różnych częstotliwości psuję tą jakże piękną hipotezę

Za wartość bazową (od tej od której odejmujemy te 3 i 10 dB) natężenia dźwięku przyjmuje się taką wartość która najlepiej oddaje charakterystykę częstotliwościową. Więc jest to wartość przybliżona. Każdy głośnik ma inną charakterystykę, czyli inaczej zabarwia dźwięki itd itd itd, często są to różnice niezauważalne dla nawet wprawnego ucha. Suma sumarum wszystkie wytwórnie głośników dążą do spłaszczenia tej charakterystyki.... może zobrazuję wam to w ten sposób: macie przed sobą equalizer graficzny... zamiast wyglądać tak:
-------------------
wygląda tak:
_,----''-,,,-------,_
albo jest jeszcze bardziej sfalowany.
Kończąć ten bełkot: każdy głośnik ma inaczej poukładane te fale, co wpływa na obraz dźwięku i na sprzeczkę z kumplem, że model1 ma ładniejszy dźwięk niż model2 lub odwrotnie.
Wniosek: jedyną metodą na sprawdzenie, czy słuchawki rzeczywiście się nadają jest sporządzenie takiej charakterystyki częstotliwościowej. Jest to nie byle wyzwanie, IMO raczej gra nie warta świeczki.

Skoro już o sprzęcie piszemy, to warto wspomnieć, że każda karta dźwiękowa generuje różny sygnał (zarówno mówię tu o odwtarzaczu mp3, jak i tych urządzonkach w naszych kochanych komputerkach), jednak tutaj jest mniejsza różnorodność... chyba. Najczęściej jest tak, że zwykła dźwiękówka zintegrowana jest w stanie przebić niejeden odtwarzacz mp3 dobrej marki jakością generowanego sygnału.

Wyżej przedstawionymi argumentami wysnuwam wniosek, że zrzucanie dragów do mp3 nie czyni większej różnicy od zamienienia dobrych słuchawek na inne dobre słuchawki. Tym niemniej mp3 nigdy nie zastąpi vinyli :) mimo, że 98% ludzi nie wykryłoby różnicy.

No dobrze, ale zaraz zapytacie, więc czym się kierować kupując słuchawki? Odpowiem, że wygodą i długością kabla.
- ??!?!?!?!?!?!?
- Mam Sennheiser'y HD 205, używam ich od dwóch lat, strasznie uciskają... po prostu już tak zostały zaprojektowane, żeby silnie przywierały do głowy, bowiem są to słuchawki dedykowane DJ'om. Mi to pasuje, bo to je zabieram na spacery i 'śmieje się wiatru w twarz' bo mi uszy nie marzną, ani nie słyszę świszczenia (to samo tyczy się jazdy na rowerze).
Pewnego razu zamieniliśmy się z kumplem na słuchawki, on miał Icematy (nie pamietam modelu), czyli raczej takie luźne, które można mieć non stop na głowie i się ich nie czuje, bo są ultra wygodne.
a) Pojechałem w nich na rower... powiew wiatru nie dawał mi spokoju
b) wyszedłem w nich 'na miasto' ... samochody strasznie głośno chodziły, jak nigdy.
c) kabel miał jakieś 1.2m, nie dosięgał do gniazdka komputerowego, a nie miałem przedłużki :/

Spotkaliśmy się wreszcie, żeby wymienić się ponownie. Rozmowa przebiegała tak:
ja: twoje słabo wygłuszają
on: moje mają lepszy bass
ja: ja wole wyraziste hi-hat'y w moich. (wysokie tony)

i pytanie czytelniku do Ciebie:
Komu uwierzyłeś??
Pewnie mi, bo pisałem to z pierwszej osoby, ale zważ na to, że to ON został DJ'em, bo ma genialny słuch.

Może świata nie naprawiłem, ale z drugiej strony może ktoś to przeczyta i w dodatku coś zrozumie.

Upoważniam Administracje portalu i-doser.pl na modyfikowanie i przemieszczanie tego tekstu w obrębie tegoż portalu.
Rozpowszechnianie tego tekstu na innych forach obarczam dwoma warunkami: zaznaczenie autora: Harborn, oraz podanie linku źródłowego.

PostNapisane: Pn, 15 mar 2010, 10:05 
Obyty
Obyty
2% następnej rangi

Online: 0s
harborn napisał(a):
- Mam Sennheiser'y HD 205, używam ich od dwóch lat, strasznie uciskają...

Denerwujące

Ostatnio edytowano N, 12 gru 2010, 18:02 przez Sadistic, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: Wt, 16 mar 2010, 19:33 
Moderator
Moderator
 AIM  Zobacz profil

Online: 12d 45m 17s
A ja mam Philipsy SHP2500 i bardzo sobie chwale 6m kabla xD

"Jeśli w ogóle istnieje Bóg, to przy tworzeniu świata nie miał zbyt dużo do roboty" - Stephen Hawking

PostNapisane: So, 03 kwi 2010, 17:30 
Moderator
Moderator

Online: 6h 19m 2s
Bardzo dobry opis dla lajka szkoda że dawno wiedziałem to z lekcji elektrotechniki xD

PostNapisane: N, 11 kwi 2010, 18:05 
Obyty
Obyty
63% następnej rangi

Online: 6m 3s
W ogóle to jeżeli się nie mylę to np. to, że dos jest na 20Hz, to jest częstotliwość fal mózgowych a nie słuchawek więc to nie ma związku..

PostNapisane: Śr, 01 wrz 2010, 01:17 
Adept
Adept
4% następnej rangi

Online: 2m 59s
tak jak napisałem wyżej lub nie napisałem, ale mi o to chodziło:
dose który generuje dudnienia 20 Hz, nie musi wywoływać dźwięku w słuchawkach o tejże częstotliwości.
wystarczy, że w lewym uchu masz 90 Hz, a w prawym 110 Hz, co nie zmienia faktu, że może być tak: L = 20 Hz, P = 40 Hz., ale zwykle najniższy punkt zaczepienia to 100Hz (czyli tak jak w przykładzie w/w: 100 +/- 20)

Harborn.

PostNapisane: So, 04 wrz 2010, 18:11 
Entuzjasta
Entuzjasta
24% następnej rangi

Online: 17m 50s
Nic nie rozumiem, ale widzę, że chłopak się zna na rzeczy... Wiesz może czy da się z mojego cudeńka (Creative Sound Blaster X-Fi Surround 5.1) da się wyłączyć dźwięk przestrzenny (na zwykłe stereo)?

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 17:34 
Turysta
Turysta
0% następnej rangi

Online: 16m 9s
czy słuchawki Philips SHP 2000 będą dobre?
czy może wybrać coś lepszego?

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 18:30 
Nasiąknięty
Nasiąknięty
61% następnej rangi

Są dobre... ale wybierz lepsze.

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 19:25 
Turysta
Turysta
0% następnej rangi

Na przykład jakie lepsze??
SHP 2500 będą lepsze?
czy może Sennheiser HD 202?

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 19:44 
Nasiąknięty
Nasiąknięty
61% następnej rangi

Sennheiser HD 202

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 20:01 
Turysta
Turysta
0% następnej rangi

really? sennheiser ma 18hz/18khz a philips ma 15hz/22khz
nie wiem co wybrać, philips jest dużo tańszy, mogę mieć go za 40zł, a senneheiser 80-90zł.
Warto płacić aż dwa razy więcej? bardziej skłaniam się na philipsy.

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 21:22 
Nasiąknięty
Nasiąknięty
61% następnej rangi

To kup Philipsa.

PostNapisane: Cz, 07 paź 2010, 21:51 
Moderator
Moderator

Online: 6h 22m 14s
Senn lepiej sie słucha muzyki, i wg. mnie do dosów lepsze. Jak wiele razy mówiłem, testowałem oba modele.

Kup Sennheiser HD 202

PostNapisane: Pt, 10 gru 2010, 15:49 
Skryba
Skryba
96% następnej rangi

bardzo polecam Ci model PHILIPS SHP5401, sam go używam i na wielu dobrych forach powiedzą ci to samo, że do dwóch stówek lepszego sprzętu nie kupisz. ja dałem 70zł + przesyłka.